Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Pokud ano, určitě už víte své, ovšem následující text by vás mohl stejně dále inspirovat. Pokud ne, o hodně přicházíte - ale začít lze kdykoliv, třeba teď. Zejména pro (dosud) nečajující jsou tyto odstavce určeny.
Při psaní článku o PIM aplikaci Mulberry mě napadlo, že by nebylo úplně od věci trochu připomenout ovoce, jehož název tento program nese.
Speciálně pro všechny odpůrce aut, ekologické aktivisty a ekoteroristy, pro náruživé cyklisty a chodce, zkrátka pro všechny, kdo neradi dýchají spaliny z motorů, je tu další díl automýtů. Bude zaměřen na spotřebu paliva, oblíbené to téma diskusí řidičů aut všeho druhu.
Kdo sleduje Freshmeat, možná si všiml, že jsem v minulých dnech vydal nové verze produktů inotify-cxx a incron. Změny jsou značné, doufám že všechny k lepšímu.
Nejen řidiči aut občas spáchají dopravní přestupek. Dělají to i jiní účastníci silničního provozu, například cyklisté. A zrovna tito dokonce mnohem častěji než automobilisté. Spousta cyklistů ani pravidla nezná, nebo hřeší na to, že policisté tyto přestupky tolerují.
Podobně jako existuje známý (a fungující) kravata-test, máme také na obdobném principu založený stativ-test. A i ten funguje velice spolehlivě.
Prakticky žádný větší program pracující s nějakými daty se neobejde bez databáze. Klíčovou etapou je návrh databáze (ještě důležitější je návrh datového modelu, ale ten teď nechme stranou). Pojďme se podívat, jaké chyby se nejčastěji objevují.
Že jsou webové prohlížeče, podobně jako všechny ostatní programy, plné nejrůznějších chyb, je věc zcela normální. Existuje ovšem jedna chyba ve zpracování CSS, kterou obsahují dlouho obsahovaly všechny nejrozšířenější prohlížeče kromě Opery.
Vítám vás u třetího dílu automýtů. Bude věnován silničním pravidlům, a to konkrétně předjíždění.
Z přeměny tandemu ČTc+Eurotel na O2 nejsem vůbec nadšen. Tedy ne kvůli změně názvu (ta je mi naprosto ukradená), ale kvůli pořádnému chaosu, který současně s tím nastal.
Když jsem před časem psal o inotify-cxx, objevil se v diskusi nápad na vytvoření démona, který by fungoval jako cron, ale reagoval by na události ve filesystému. Trochu jsem o tom zauvažoval, a došlo mi, jak dobrá věc by to byla, se spoustou možností využití. Proto jsem po volných chvilkách zbastlil něco, co by mohlo příslušné požadavky plnit.
Tak už přišla ta chvíle - provedl jsem závažné rozhodnutí. Ale tak snadno se mě zase nezbavíte...
S nadcházejícím pětiletým výročím "událostí 11. září" se více než kdykoli předtím vyrojilo množství nejrůznějších názorů a teorií. Škála je samozřejmě velice široká. Takže opět nezbývá než říci "všechno je jinak, jen nevíme jak". A neví to opravdu nikdo.
Jako vedlejší efekt jednoho projektu, na kterém pracuji, vzniká i jednoduché C++ rozhraní k technologii inotify. Pro ty, kdo o inotify ještě neslyšeli: umožňuje sledovat události ve filesystému. Rozhraní pro C++ si nyní můžete stáhnout a použít ho pro své potřeby.
Koncem ledna jsem napsal, jak nevyrobit kostlivce ve skříni. Jenže tak jednoduché to není. Kostlivec se rodí velice snadno a když už je na světě, těžko se likviduje.
V diskusi u zápisu KDE tipy a triky padla stížnost na pomalost diskových operací. Troufám si tvrdit, že právě "rychlost" disků je ta největší brzda dnešních počítačů.
České dráhy začaly zkoušet nový způsob eliminace cestujících. Jak to vypadá, chtějí se zbavit zejména cizinců, kteří se chystají v ČR strávit delší čas nebo tu dokonce jezdit na kole. Jak jinak si vysvětlit to, co se stalo na pražském Hlavním nádraží.
Nepřekročitelnou hranicí je spolupráce s komunisty. O extremistické síly se opírat nebudeme. KSČM se zdá být pilnou pokračovatelkou a vykonavatelkou odkazu KSČ se všemi příznaky sklonu k diktatuře a totalitě.
Neradujte se předčasně, už ty uvozovky naznačují, že funkčnost pod GNU/Linuxem - nebo aspoň čímkoli jiným než MSIE, třeba i jen na Windows - se (aspoň zatím) nekoná. Ale i tak ta změna stojí za zmínku, protože dosavadní úroveň bezpečnosti se za dostatečnou označit nedala.
Mám obrovskou chuť si pořídit detektor policejních radarů. Nikoli proto, abych si mohl bez obav dopřávat rychlost, na kterou u nás mají právo jen vyvolení. Důvod je úplně jiný - aby se představitelé státní moci odnaučili vykládat si zákony po svém.
UPDATE 23.8.2006 - čtěte na konci textu.
Některé webové služby nejsou příliš známé. Patří mezi ně také GeoURL. Jedná se o geografickou databázi webových stránek, umožňující mj. zjistit, jaké weby jsou k tomu vašemu (nebo nějakému jinému) na zemském povrchu nejblíže.
V poslední době se, hlavně v souvislosti s teroristickými útoky a jejich hrozbou, hovoří o problémech s multikulturalismem - hlavně jeho nedostatkem nebo nadbytkem. Domnívám se, že celý problém je někde jinde.
Když jsem si přečetl Pixyho článek o tom, jaké dilema řeší e-obchody, vzpomněl jsem si na jednu věc. Totiž že už nějakou dobu zcela ignoruji obchody, které nemají dané zboží na skladě, s možností okamžitého dodání. Činit jinak znamená vydat se na milost a nemilost (přesněji řečeno "schopnost a neschopnost" pracovníků a dodavatelů daného obchodu).
V minulých dnech se tady hovořilo o Jabberu, co umí, k čemu se dá použít atd. Jednou z možností využití je také hlášení problémů ve webových aplikacích. Používám takové řešení pro PHP aplikace, a příslušný mikroskript nyní dávám k dispozici.
...a nikdo za nic nemůže. Sice by údajně mělo dnes večer dojít k obnovení provozu, ale spor přetrvává v nezměněné podobě dál. A přitom máslo na hlavě mají všichni.
Občas se můžeme dočíst, že pomalost nějakého programu se dá odstranit tím, že se slinkuje "přímo do binárky". Je to nepříjemný omyl, o to horší, že jeho přijímáním se člověk připraví o celou řadu výhod, které poskytují sdílené knihovny.
Toto si myslí "specialista na vyhledávání v češtině" - vyhledávač Morfeo. Zkuste si vyhledat něco ryze českého, tedy nějaké slovo s diakritikou. Budete se divit.
Sice jsem před časem napsal, že spam je překonaná záležitost, nicméně tak docela to pravda není. Stále ještě přidělává dost zbytečné práce a tak se hodí každá metoda, která účinně pomůže s bojem proti němu. Jednou z takových metod je právě graylisting.
Sice jsem měl původně v úmyslu počkat, až uplyne celý měsíc s novými pravidly na silnici, ale nakonec mi to nedalo. Přináším proto souhrn toho, jak se celkově změnila situace na českých silnicích od 1. července.
Na jaře loňského roku jsem jásal nad tím, že poskytovat připojení k Internetu bude s novým zákonem mnohem jednodušší. Což o to, to byla a je pravda. Ale nový zákon o elektronických komunikacích přinesl i další věci, které stojí za zmínku a až tak pozitivní nejsou.
Masivní dotaci pro peprnou síť už jsme překonali. Nyní je tu nová lahůdka - oficiální stránky České republiky. Že za 32 milionů (ano, slyšíte dobře: slovy "dvaatřicet milionů"), které nás stojí vytvoření stránek a 4 roky údržby, máme něco, za co se nám budou ve světě smát, není to úplně nejdůležitější. Mnohem zajímavější jsou výroky, které v souvislosti s tím zaznívají.
Už jste si letos upekli nad ohněm špekáček? Ano? A chutnal vám? Jestli ne, určitě za to mohou ti zlí výrobci, kteří tam cpou všechno možné, jen aby si namastili kapsu. A není to náhodou jinak? Že by třeba platilo "Nezlob se na zrcadlo, máš-li křivou hubu."?
Patičky, které se zobrazují pod diskusními příspěvky (jak u blogů, tak ve fóru, u článků i jinde), jsou zajímavým místem, kde se autor příspěvků může vydatně projevit. Různí lidé mají různé patičky, někteří je nemají vůbec - obojí o něčem vypovídá.
Zejména v poslední době pozoruji, že mi v systému rychlým tempem přibývají jaderné procesy. Neskončí to nakonec tak, že se Linux dostane (i když jinou cestou) tam, kam se měl původně dostat Hurd?
Jednou z poměrně málo pochopitelných věcí je odpor k STL u programátorů v C++. Někteří pro něj mají pádné důvody, ale u těch ostatních většinou nevím o jediném rozumném argumentu, proč STL nepoužívat.
Na serveru D-FENS před časem ohlásili protestní akci nazvanou "Den pana Klobouka", která je plánována na 7.7. (tento pátek). Bude spočívat v tupě důsledném dodržování všech dopravních předpisů. Já jsem svůj "kloboukový den" absolvoval již dnes, nikoli jako protest (i když se mi nový zákon nelíbí), ale jako takový experiment.
Co si myslíte, že je nejdůležitějším parametrem notebooku? Rychlost procesoru, velikost paměti nebo disku, kvalita displeje, výdrž baterie, odolnost, spolehlivost? Ale kdeže... Páčka! Jsme totiž v české poslanecké sněmovně.
Nepříjemným problémem při vývoji nových ovladačů (a dalších věcí do jádra) pro Linux je chybějící referenční dokumentace API linuxového jádra. Nyní už je tu ale něco, co by mohlo v tomto ohledu pomoci.
Nedávno vydaná Opera 9 má (ve verzi pro Windows) navíc jednu novou funkci, kterou jsem ještě u žádného programu neviděl. Je to automatická odinstalace. Prostě upgradujete z osmičkové verze, restartujete, a po Opeře ani památky.
Věznice na Guantánamu je typickou ukázkou toho, jak to vypadá, když někdo káže vodu a pije víno. Existence takového zařízení je ostudou nejen USA, ale celého civilizovaného světa. Jako bychom se vrátili do středověku nebo ještě mnohem hlouběji do minulosti...
Dva vyvolení telefonní operátoři dostali od končící vlády na rozloučenou pěkný dáreček - dotovaná volání. Vláda totiž schválila, že kromě dnešních cca 60 tisíc tělesně postižených budou dotovány ze státních prostředků též telefonní služby pro dalších 200 tisíc lidí s nízkými příjmy. Toto rozhodnutí ale pořádně smrdí.
Úvahy o emigraci na Slovensko odkládám k ledu. I když vývoj v ČR není úplně uspokojivý, v tuto chvíli to vypadá, že mnohem lépe mi bude v mé rodné zemi.
Hledáte-li "Outlook-like" software, tedy mailový a IM klient, správce kontaktů, diář a úkolovník (stručně řečeno PIM - Personal Information Manager) s groupwarovými vlastnostmi, brzy tu může být program, který tyto potřeby prakticky dokonale splní. A to v multiplatformní podobě. Kdo nezná aplikaci Chandler, nechť čte dále...
Média přinesla informaci o tom, že v některých okresech se zkouší "nová a převratná věc". Tedy to, že by každá malá oblast obce (okrsek) měla mít svého policistu (nebo malý tým). Ten by byl v těsném kontaktu s místními obyvateli, ti by mohli kdykoliv zavolat na jeho mobilní telefon, věděl by dobře o událostech v místě atd. Prostě to, co fungovalo v prvorepublikové době a co se částečně udrželo až dodnes u francouzských četníků. Otázka zní, proč se věc tak důležitá z hlediska prevence zejména drobné kriminality zavádí tak pozdě a tak opatrně.
A pro Čechy mají zřejmě magickou přitažlivost - rádi pod ně skáčou, vkračují nebo vjíždějí. Článek na Novinkách je sice dost zmatený a dezinformující (hlavně jeho název), nicméně odkazovaná statistika Eurostatu ukazuje zajímavé skutečnosti.
Je tady druhý díl automýtů - v prvním dílu jsem nevyčerpal zdaleka vše, proto s chutí do toho. Dnes to budou autoservisy, osvětlení a oleje.
A někteří lidé používají zajímavou logiku. Na serveru Lupa (kde i přes občasné přehmaty čtu články docela rád) včera vyšlo upozornění na to, že pokud si někdo zřídí ADSL a nezruší dosavadní "internetový" tarif, bude muset i nadále platit paušál za starý tarif. A i když jsem obecně s Českým telecomem moc dobré zkušenosti nemíval, tady je pravda jednoznačně na jeho straně.
Tedy ne, že by mi tu scházel. Ale stejně je to zajímavé. Odešel sám, nebo dostal od Leoše "červenou kartu"? A kam se teď přesunul - na nějaký jiný linuxový server (ale jaký?), nebo někam úplně jinam? Neví někdo?
Sledovali jste se někdy, co přichází na síťovou kartu počítače, který je připojen v síti plné počítačů s Windows? Pokud ano, již víte své. A pokud ne, mohli byste být docela překvapeni - systémy Windows zamořují své okolí paketovým smogem.
V posledních dnech, v souvislosti s odtajněním dalších svazků StB, opět vyplula na povrch estébácká minulost písničkáře Jarka Nohavicy. A ukazuje se, že někteří lidé poněkud nemají soudnost.