Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Tak mě napadlo podívat se, zda už není k dispozici zápis ze zasedání RRTV, kde se posuzovala causa Windows Vista v Událostech na ČT 1. K dispozici je. Ale jeho obsah? No, posuďte sami...
Často se tu objevují něčí stesky, že by chtěl dělat nějaký projekt z oblasti svobodného softwaru (ať už do školy nebo třeba jen pro zábavu či jako pomoc komunitě), ale neví, co by to přesně mělo být. Pár námětů bych tu měl.
Spammeři se obvykle cítí zcela nepostižitelní a nedělají si těžkou hlavu z toho, že jejich činnost je nejen obtěžující a práci přidělávající, ale také nezákonná. Ale přesto není vyloučeno, aby někdo z této skupiny dostal přes pazoury. (UPDATE 17.9.2007)
Možná si někdo vzpomene, že koncem ledna se ve večerním zpravodajství ČT (pořad Události) objevila reportáž, která byla zjevnou propagací systému Windows Vista. Protože se mi nelíbí, když se z koncesionářských poplatků financuje propagace produktu soukromé firmy, podal jsem stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Včera mi přišla odpověď.
Jak jistě víte, byl na webu zveřejněn návrh nového trestního zákoníku. Ministr spravedlnosti vyzval občany, aby zasílali na ministerstvo připomínky k návrhu - a až teprve po jejich zapracování půjde návrh k projednání do vlády a následně do parlamentu. Sice si nedělám velké iluze, že by zaslané připomínky měly vliv na konečnou podobu zákoníku, ale v každém případě by byla chyba této příležitosti nevyužít.
BetaNews představuje žebříček 10 nejlepších novinek systému Windows Server 2008 oproti předchozím Windows. Je zajímavé podívat se, co v tomto ohledu nabízí GNU/Linux.
Jak jsem sliboval minule (u blogového zápisu o nakupování před rokem 1989), rád bych připomněl další oblast lidského žití ve zmíněné době. Tentokrát to bude stavebnictví a bydlení.
Skoro každý, kdo vyvíjel i jen trochu složitější program, prováděl jeho profiling, aby zjistil, kde se běh nejvíc zdržuje (případně kde alokuje nejvíc paměti apod.). Něco podobného by nebylo vůbec od věci provést i u silniční sítě - teď nemyslím z hlediska propustnosti (ale ani to by nebylo od věci), nýbrž z hlediska nehodovosti.
Protože moje zdravotnicky zaměřená exkurze do minulosti zaznamenala značný úspěch (a hlavně nikdy není na škodu si připomenout časy minulé), hned navážu druhým dílem. Tentokrát se to bude týkat nakupování před rokem 1989.
Vzhledem k diskusím, které tu dříve probíhaly, jsem se rozhodl udělat malou exkurzi do minulosti. Někteří lidé zjevně potřebují vidět černě na bílém holá fakta (i když asi ani potom neuvěří), aby se zbavili planých iluzí o zdravotnictví za reálného socialismu.
V příběhu o vážení ředkviček jsem hned jasně věděl, s kým že měl autor tu čest se potkat. Byl to téměř jistě typ manželského páru obecně zvaný "Pepa a Máňa". Je natolik charakteristický, že ho člověk snadno pozná.
Nemáte chuť na zmrzlinu ani na revizory kontrolující důchodce? Nevadí, je tu něco nového, úplně super. A je to celé červené.
Měli by to být ti nejlepší z nejlepších. Řidiči, kteří mají na palubě i víc než stovku cestujících, mají obrovskou zodpovědnost. Ovšem najde se mezi nimi nemálo takových, kteří hustě prasí. V extrémních případech dokonce neváhají sednout za volant i v případě, že mají v krvi 4 promile alkoholu.
Jak už si někteří z vás všimli, u mého blogu se před přibližně třemi týdny objevil banner, který reagoval na jednu docela známou reklamu. Ono se to totiž nabízí - asi jako někdejší (1996?) slogany "Kouř a síra" nebo "Za poctivou práci - doživotí!".
Uběhly dva roky od doby, co jsem popisoval, jak v naší vlasti vypadá povinná výměna řidičských průkazů. Sice se stalo téměř nemožné: byl schválen posun na pozdější termíny. Nicméně úder se nyní vrací jako bumerang a ještě si to pořádně vychutnáme.
Dnešní článek o neschopnosti policie zasahovat proti motorkářům mě inspiroval k napsání dalšího dílu seriálu o přestupcích. Tentokrát se bude týkat těch, kdo sedlají motorky všeho druhu - od "splašených ventilků" s objemem motoru jako má sekačka na trávu, až po mašiny s motory většími než má nejprodávanější auto v Česku.
Ministryně školství Dana Kuchtová se konečně rozhodla začít realizovat volební program Strany zelených. Má v plánu postupně opustit dosavadní model těsné vazby na firmu z Redmondu a místo toho dát prostor svobodnému softwaru.
Internetové bankovnictví Komerční banky v sobotu opět doznalo změn. Snad nemusím říkat, že se v žádném případě nejednalo o krok ke kompatibilitě s moderními webovými prohlížeči a nemicrosoftími operačními systémy. Spíš mi to připadá, že KB zkouší, co její klient snese.
Včerejší zprávička o masivním podílu linuxových mobilů v Číně přináší opět na světlo otázku: dočkáme se někdy mobilů s Linuxem i tady u nás?
Pravděpodobně víte, že je v plánu zavedení tuhé regulace cen roamingových služeb. Bude stanoven cenový strop (ještě není jasné, jaká bude přesná výše - současný návrh je 50 centů za minutu). Otázka zní: pomůže to vůbec někomu?
Osud tomu chtěl, že jsem byl nucen se poněkud důkladněji zabývat problematikou AIO na Linuxu. A tak mě nevyhnutelně napadlo, jestli to vůbec někdo v praxi používá.
Jak jsem slíbil, po řidičích osobních aut přicházejí na řadu jejich kolegové tiráci, aviatici, multikáristé a další za "velkými volanty". I oni si totiž nezřídka nedělají těžkou hlavu z nějakých pravidel.
Ano, právě tohle jsem nahlas říkal ještě před něco více než dvěma roky. Jenže, jak se říká: nedá se nic dělat, musíme tam všichni. Některé věci se prostě vyvinou jinak, než člověk plánuje.
Když jsem popisoval přestupky cyklistů a chodců, byl jsem virtuálně bičován a vlečen blátem - a to jen proto, že jsem si dovolil říkat věci tak, jak se mají (tedy že obě skupiny páchají spousty přestupků). Ovšem, abych byl spravedlivý, dojde i na další účastníky silničního provozu. Dnes to jsou řidiči osobáků.
Pro koho je denním chlebem pracovat na počítači, většinou to zná. Břišní polštář se zvětšuje, obvod bicepsů zmenšuje, záda jsou čím dál tužší a zápěstí bolavější. Ano, chtělo by to fyzickou aktivitu. Jenže pozor - člověk může snadno skončit ještě dřív, než začal.
...a ještě se chlubí "validním" webem, který je přitom tak bugovitý, až to není hezké. Ještě před chvílí jsem měl v plánu psát o něčem úplně jiném, ale nahlédl jsem na Britské listy, a tohle mě opravdu dostalo.
Mnoho měsíců jsem odkládal definitivní rozhodnutí, jak dál s poštou. Celou dobu jsem používal zastaralou Mozilla Suite a uvažoval o nejlepším řešení. Je to tady - byť s nechutí a s kompromisy.
Jako jsem si kdysi vzal "do parády" cyklisty, nezůstanou ušetřeni ani chodci. I ti totiž páchají obrovské množství dopravních přestupků.
Je to tady! Konečně jsme se dočkali většího než malého množství sněhu. Proto je pravý čas na odpovídající automýty.
Součástí novely zákona o silničními provozu má být jedna zcela bezprecedentní věc: povinnost udávat své blízké. Tak brutální zásah do základních práv jsme tu už hodně dlouho neměli. Nedá se to nazvat jinak než "gestapizací" našeho právního řádu.
V minulých týdnech se mlha objevovala docela často. Rozhodně častěji, než na tuto dobu mnohem logičtější sněžení. Jízda v mlze není legrace a spousta řidičů už na to doplatila.
Časopis LinuxEXPRES určitě znáte. Jeho dlouhodobým problémem bylo, že byl málokde k dostání. V posledních měsících mám ale pocit, že se časy mění. Vídám ho v čím dál více trafikách.
...a pozvolna se vkrádá do našich životů. A tak zatímco někteří lidé řeší tak přízemní věci jako je vzhled KDE, chobotnice rozpíná svá chapadla.
incron
má ovládání velice podobné cronu
, což je sice výhoda, ale někomu se může silně zajídat. I mně se to zajídá, některé věci si raději naklikám. Proto jsem k incronu vytvořil i jednoduchý grafický front-end, který je již pár dní k dispozici pod GPL. Ale pozor - odpůrci Javy mají smůlu.
Když jsem před pár dny psal o stavu programů v oblasti videostřihu, přišla v diskusi řeč také na řádkový proklad. Prokládané řádkování je především dílem televizní historie, nicméně ještě nějakou dobu s ním budeme muset bojovat.
Po delší době přišla potřeba sestříhat "trochu větší" video. Tímto pojmem myslím video o čisté délce necelé 2 hodiny, ze 2 kamer (s použitím dalších záznamů ze 3 kamer, opět 2 hodiny z každé), se synchronizací na zvuk, střih zhruba každých 15-20 sekund. Proto jsem stál před rozhodnutím, jaký nástroj na to použít. A bohužel, příznivce Linuxu a free-SW obecně vůbec nepotěším.
Jako by nestačilo, že internetové bankovnictví MojeBanka funguje jen na velmi omezené škále systémů (Win+IE only). Nyní se přidal ještě problém s některými verzemi Javy, problém je pravděpodobně přímo v JRE. Ovšem jak se k tomu Komerční banka postavila, nedá se nazvat slušněji než pořádným šlápnutím vedle.
Plány na přidání podpory formátu OpenXML do kancelářského balíku OpenOffice.org byly některými ortodoxnějšími příznivci svobodného softwaru přijaty velmi nelibě. Prý když tam ta podpora bude, nikdo nebude mít chuť používat ODF, a tedy pak nebude ani vůle přecházet na OpenOffice a potažmo i na GNU/Linux. Jenže já to vidím zcela jinak.
Šlápnout na plyn a vyrazit vpřed umí každý. Umět ale vždycky včas zastavit nebo zpomalit, to už tak samozřejmé není (a nepomůže ani mít Lamborghini). Další díl automýtů je tady.
Jednou z hlavních (a opravdu pořádně velkých) bolestí je neexistence jednotného rozhraní pro příjem událostí a jejich snadné a bezpečné zpracování. S tím, jak se technologie kevent
blíží k rozumně použitelné implementaci, samozřejmě roste naděje na změnu. Současně ovšem vyvstávají i otázky.
Máte u Radiokomunikací "obyčejné" (přeprodávané) ADSL a chcete přejít na ADSL Premium (tj. přes LLU)? Pak si dejte zvlášť velký pozor - může se vám totiž stát, že budete bez varování na nedefinovanou dobu odstřiženi od Internetu.
UPDATE: 7.12.2006: ADSL Premium již funguje. Podrobnosti uvádím na konci zápisu.
Již třetí den se nelze dostat na webové stránky poslanecké sněmovny. Jde jen o nedbalý přístup ze strany admina nebo to má nějaké hlubší příčiny?
UPDATE 27.11.2006: Web byl zprovozněn. Příčina problémů zůstává nejasná.
Zřejmě se budeme stále častěji setkávat s tím, že se budou ovladače pro Linux realizovat jako běžné uživatelské programy, namísto modulů do jádra. Důvodů k takovému vývoji je celá řada a s tím, jak přibývají filesystémy pro FUSE, je toto směřování čím dál zřetelnější.
Zažil to snad skoro každý. Disk, který nějakou dobu spolehlivě pracoval, najednou stávkuje - a to přesto, že SMART žádný problém nehlásil. Prostě jednoho dne nejde nabootovat nebo systém suše hlásí, že z disku nelze číst. Nepříjemná situace, ovšem ještě není nic úplně ztraceno.
Každý má své důvody, proč používá (případně nepoužívá) GNU/Linux nebo jiný operační systém. Když vynecháme důvody filosofické, právní, finanční atd., zbývají ty ryze praktické. A mezi nimi vynikají věci, které sice nejsou nic světoborného, ale o to více potěší při běžné práci.
Někdo se tu stále ztrapňuje politikou, já tak činím v poslední době zejména prostřednictvím textů souvisejících s ježděním autem. Přesto mám pocit, že následující informace by se třeba mohly někomu hodit.
V rámci průběžného testování systému incron mám na počítači trvale spuštěn démon incrond
. Tabulka obsahuje pravidla, která monitorují přístup k souborům v adresářích /bin
, /sbin
, /usr/bin
a /usr/sbin
. Je zajímavé pozorovat, jaké programy se bezděčně spouští.
Nebude řeč o DRM, přestože je také Defective By Design. Opět vytáhnu něco z oblasti silniční dopravy.
Jak už víme, v Česku lidé s oblibou umírají na železničních přejezdech. Je to kromě jiného také proto, že i zde panují různé nebezpečné mýty. Narozdíl od minulých automýtů, kde šlo pouze o peníze, tady jde o život.
Konečně jsem se dostal k tomu, abych si vyzkoušel Internet Explorer 7 - zatím z ryze uživatelského hlediska (tedy nikoli z pohledu tvůrce webu). A přesvědčil jsem se tak o tom, že je to zhruba tak, jak jsem o tom psal již dříve. Tento prohlížeč zkrátka nemá moc co nabídnout, i když i některé pozitivní drobnosti se najdou.