Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
A Štěpánka Kurková zvláště. Zjevně jí nestačí, že na základě mého bonzu dostala pokutu od ÚOOÚ. Nyní už neposílá spam z adresy na Seznamu (kterou jsem pochopitelně zablokoval na serveru ještě dřív, než jsem odeslal udavačský report), nýbrž používá vlastní doménu, což lze považovat za demonstraci klidného svědomí (a možná za notnou dávku naivity).
V souvislosti s velkými změnami na abíčku přichází i jedna malá změna, nebo spíše malá nová věc. Tou věcí je subportál pro knihu Jádro systému Linux.
Máme tu nový vyhledávač: Cuil. Trochu jsem ho otestoval a výsledky jsou dost rozpačité. Zobrazuje sice nalezené stránky poněkud netradičním a do značné míry zajímavým způsobem, ale v řadě hledisek zatím těžce kulhá.
Včera se tu mírně debatovalo ohledně elektronického podpisu, proto nyní přidám čerstvou zkušenost s tím, když ho chce člověk použít k tomu, k čemu je zaručený elektronický podpis předurčen: ke komunikaci se státní správou.
Podobně, jako se nyní silniční dopravci chystají prosadit si u vlády své podmínky pod hrozbou nátlakových akcí (např. silničních blokád), nebylo by od věci něco podobného udělat i u Internetu. Podmínky se stále zhoršují a je na čase s tím něco dělat.
V minulých dnech jsem psal o zkušenostech s distribucí openSUSE 11 nainstalovanou na desktop formou aktualizace z verze 10.3. Na notebook jsem instaloval "načisto". Jak to dopadlo?
V dnešní době je hodně v módě používat - prostřednictvím API - různé mapové aplikace a vkládat mapy na web, aby návštěvník věděl, k jakému místu se text (fotka, video...) vztahuje. Není příliš důležité, jaká služba se k tomuto účelu používá. Pokud ale místo označené nekoresponduje se skutečností, více než cokoliv jiného je to medvědí služba.
Velmi nedočkavě jsem vyhlížel novou verzi mé oblíbené distribuce openSUSE. Nyní, po pár dnech používání, už mohu referovat o prvních zkušenostech. A již dopředu říkám, že něco se velmi povedlo, ale jsou i věci, které musím zkritizovat.
Nějak se tu v poslední době rozmnožily rozhovory, proto také jeden přidám - rozhovor s Davidem Parkerem, australským ministrem pro energii. Austrálie totiž od příštího roku zakáže používání žárovek.
Tak jsem si (už ve čtvrtek) nainstaloval Operu 9.50, a to do Linuxu i do Windows, a od té doby ji používám. Za řadu věcí musím vývojáře pochválit, nemohu se ale vyhnout i několika velmi kritickým poznámkám.
Nedávno jsem psal o aplikaci Můj úřad, kterou provozuje Středočeský kraj. Bohužel, na můj požadavek odeslaný přes rozhraní aplikace jsem ani po měsíci nezaznamenal žádnou reakci.
UPDATE 6.6.2008: Přišla první reakce z úřadu Středočeského kraje. Podrobnosti uvádím na konci zápisu.
UPDATE 9.6.2008: Mám k dispozici podrobnější informace (uvádím na konci).
Stalo sa niečo škaredé. Naša internetová stránka je momentálne nedostupná.
V úterý dopoledne jsem na konferenci Common 2008 přednášel o otevřených datových formátech. Jedním z témat byly i výhledy do budoucna, co se týká rozvoje otevřených formátů. V té chvíli jsem ale ještě vůbec netušil, že Microsoft plánuje něco, o čem se asi snilo jen málokomu - zahrnout podporu ODF přímo do Office 2007 (prostřednictvím Service Packu 2). Co bude taková změna znamenat?
Přece jen jsem neodolal pokušení a nahlédl včera na zbrusu nový "zpravodajský" portál TV Nova. Přivítalo mě tam video uvozené titulkem velmi podobným tomu, jaký mám ve výše uvedeném nadpisu. A titulek nelhal - video skutečně zachycovalo nějakého blázna, který to dobrovolně vzal po eskalátoru střemhlav s rukama na madlech. Snad nemusím dodávat, jak vypadal dole. Vítejte na ještě bulvárnějším bulváru.
Středočeský kraj nechal za necelých 60 milionů (získaných především z EU) vytvořit aplikaci pro elektronickou komunikaci s úřadem. I když tuto aplikaci momentálně k ničemu nepotřebuji, ze zvědavosti jsem tam nahlédl.
Zase musím opravovat to, co jsem dříve napsal. Tentokrát se to týká zápisu Honoráře a zdravotní pojištění. Zapomeňte, co se tam píše. A už mi nevěřte ani slovo. Nevěřte ani tomu, co píšu teď, bude to tak lepší.
Je to už víc než rok, co jsem napsal zápis Práskněte bližního svého!, který se zabýval snahou politiků, aby byl člověk povinen udávat své blízké kvůli banálním dopravním přestupkům. Nyní jsem se ale na mém oblíbeném server D-FENS dočetl o tom, že Ministerstvo dopravy ČR disponuje právním rozborem ukazujícím, že žádná z navrhovaných verzí gestapizační změny není v souladu s Listinou základních práv a svobod. Čili i kdyby nějaký takový zákon prošel, Ústavní soud by ho téměř jistě zrušil.
Postupem času jsem nasbíral zkušenosti, že v některých (samozřejmě nejen) webových obchodech není dobré nakupovat. A to často i v těch, kde jsem byl dříve spokojen.
I když se bulvární média obvykle nezajímají o celebrity z oblasti softwaru, tu a tam se stejně něco vynoří. Stejně jako v tomto případě, kdy se podařilo odhalit vztah tvůrce Linuxu s viceprezidentkou a personální ředitelkou Microsoftu. Tomu se tedy říká bomba...
Kdo se zajímá o GNU/Linux a další svobodný software, a byl by schopen a ochoten zúčastnit se odborné konference se svým příspěvkem, nechť čte dále.
Po poměrně rychlém nárůstu podílu prohlížeče Internet Explorer 7 v posledních týdnech loňského roku se trend vrátil téměř do starých kolejí. Vypadá to, že tento browser zrovna díru do světa neudělá.
Vypadá to, že si Evropská komise udělala z Microsoftu dojnou krávu a chce s jeho nedobrovolnou pomocí látat unijní rozpočet. Další pokuta udělená za "nerespektování antimonopolních pravidel" je ještě méně transparentní než ty předchozí.
Nikomu se nechce platit vysoké částky za elektřinu. Často se ozývají stížnosti na "monopolní ČEZ", jenže přitom už tu dávno funguje konkurenční prostředí. Každý si může vybrat dodavatele elektřiny podle toho, jak mu to vyhovuje. A není to těžké.
Přibližně před rokem jsem si zaregistroval doménu jelinek.name
. Učinil jsem tak proto, že jsem chtěl mít pro své osobní použití nějakou vhodnou a důstojnou doménu (a také nepříliš dlouhou). Bohužel příslušná česká doména je již mnoho let obsazena (divil bych se, kdyby nebyla) a taktéž i některé další alternativy. Proto jsem zvolil doménu v TLD .name
, protože byla volná a navíc právě tato TLD je určena pro osobní použití. To jsem ale ještě nevěděl, že si tím přivodím problémy.
Mnozí z nás píší články do různých internetových a tištěných časopisů, případně novin. Proto musíme řešit otázku, jak je to s daněmi a pojištěním. Od loňského roku platí jedna důležitá změna (k lepšímu), která se této oblasti týká.
UPDATE: Všechno je jinak! Čtěte zde.
Webový prohlížeč Opera Mini se dočkal nové verze. A je to skutečná bomba. Disponuje velmi zajímavými funkcemi a umožňuje ještě pohodlnější prohlížení stránek než předchozí verze tohoto programu.
Jestli mám rád radárky? Ano, mám, a nejraději ty na měření rychlosti. Zejména takové, které mohou vyfotit člověka i tehdy, pokud povolenou rychlost vůbec nepřekračuje.
Je zajímavé, kolik pozornosti média věnovala takovému nesmyslu, jakým je auto na stlačený vzduch. Když začnu vyrábět vůz poháněný dřevoplynem, také se mi dostane takové pozornosti v celém světě?
Už jsem dlouho nedělal žádné rozřazování do škatulek, takže je na čase zase nějaké provést. Tentokrát přicházejí na řadu programátoři.
Česko bude mít zaostalou a nekvalitní digitální televizi. Bohužel. A není to rozhodně jediný případ, kdy se postupovalo přesně takhle.
Nejen software člověka občas zlobí. Zlobí ho například i pavouci. Nějak se dostanou i tam, kde by je nikdo nečekal, a samozřejmě tam rychlostí blesku vyrobí pavučinu. Drzost některých pavouků skutečně nezná mezí.
Je zajímavé pozorovat, jak teď kdekdo hází špínu na Operu, přestože pravým cílem zloby by měl být někdo úplně jiný. Máslo na hlavě má Evropská komise, která ze sebe nechala udělat munici pro střelbu jedné firmy na druhou.
Totální sledování všech aut na silnicích se brzy stane realitou. A přijde pravděpodobně z Nizozemska, kde se začne zkoušet nejdřív. Máme se na co těšit.
Toalety bývají často rozděleny podle pohlaví - a to i v případech, že je k dispozici jen obyčejná mísa a umyvadlo. Nenapadá mě žádný racionální důvod, proč by to tak mělo být. Vás ano?
Přibližně před rokem jsem napsal pochvalný text týkající se programu Adobe Premiere Elements 3. Nyní jsem vyzkoušel verzi 4 a musím bohužel konstatovat, že udělat mezi verzemi tak brutální kotrmelec, to muselo dát skutečně práci.
Přináším informace o výsledcích nedávného "brainstormingu" ohledně webu OpenDocument.cz. Většinu připomínek jsem vzal v úvahu, v následujících odstavcích to popisuji detailněji.
Zjistil jsem, že mám v autě "antiradar", tedy přesněji řečeno detektor policejních radarů. A nemusel jsem za něj zaplatit ani korunu. Jak je to možné? Velmi prostě...
Přestože jsem dlouholetým uživatelem distribucí Fedora a Red Hat Linux (jak původní RH, tak i RHEL), nyní to vypadá na konverzi. Fedora 8 je podle mým krátkodobých zkušeností s finální verzí nejslabším vydáním za celou dobu existence. Na druhou stranu musím pochválit distribuci OpenSUSE, konkrétně ve verzi 10.3, protože ta se naopak posunula výrazně dopředu a je dnes již velice dobře použitelná.
Zprovoznil jsem webové stránky OpenDocument.cz. Jsou (překvapivě) zaměřeny na formát OpenDocument (ODF) a jejich cílová skupina je mimo oblast IT odborníků. Prosím o náměty a připomínky.
Ministerstva vnitra a dopravy přišla minulý týden s návrhem, že by se povinná výměna řidičských průkazů mohla řešit částečně poštou. Nyní však na ministerstvu dopravy obrátili - nic nebude, lidé jsou trubky a přidělali by úřadům příliš velké problémy. Tak kdo tu pro koho je?
Tak vážení, zdá se, že "fakt nekecali". Podle Přehledu novinek od 24.11.2007 a hlavně podle Technických podmínek by mělo od zmíněného dne bankovnictví fungovat i v jiných systémech než Windows a v jiných prohlížečích než Internet Explorer.
V posledních dnech se hodně hovoří o tom, že firma Telefónica O2 odmítá nadále poskytovat internetové připojení školám, aniž by za to dostala zaplaceno. Mnoho škol, které získaly připojení v "supervýhodném" INDOŠi, o něj nyní přijde. Hledá se řešení - proč ale nikdo nehovoří o velkém projektu, který je financován z veřejných prostředků a který by v řadě případů mohl znamenat dobrou volbu - o síti CESNET2?
Před časem jsem tu vyzýval k posílání připomínek k návrhu trestního zákoníku. Dnes jsem se podíval do návrhu v podobě, v jaké má jít k projednání do vlády - a musím říci, že obě připomínky, které jsem tehdy na MSpČR poslal, byly do návrhu promítnuty.
U blogového zápisu Linux a krestanstvi se poměrně živě diskutuje. Nejostřejší diskuse se týká zřejmě problému "ateismus vs. agnosticismus". Jenže ono je to ještě složitější - člověk nemusí věřit v Boha, i když v něj vlastně věří.
Za poslední cca týden jsem musel při prohlížení abíčka mnohokrát sestřelit Operu (jak v Linuxu, tak ve Windows). Kousla se do stavu, že spotřebovávala 100 % času procesoru. A důvodem je ... Flash.
Nedávno jsem kritizoval Google, tak ho dnes zase prozměnu pochválím. Sice to ještě není úplně dokonalé, ale je to na dobré cestě. Google zkrátka implementoval nové vyhledávací funkce.
Google mě v poslední době dost nepříjemně překvapil. Ve výsledcích vyhledávání se stále méně často objevuje to, co hledám. Současně se zhoršily možnosti optimalizace webů pro tento vyhledávač.
Policie prý koncem července provedla razii v síti Silicon Hill a zabavila tam dva počítače. Údajně tam bylo okolo 5 TB (!) nelegálně sdíleného softwaru, hudby a filmů. Naplnil se tak někdejší slib (cca z roku 2000) šéfa softwarové policie Jiřího Dastycha: "Na Strahov také dojde!"
Ředitel služby dopravní policie Zdeněk Bambas by měl odejít - to je názor policejního prezidenta i ministra vnitra. K tomu se dá říct jen jediné: už bylo na čase. Ačkoliv se dopravácký ředitel brání, nemá na svém místě co dělat. Těch "poklesků" mu lze napočítat dost.
Když jsem přibližně před rokem napsal zápis Serverové služby a zákony, vypadalo všechno poměrně jasně a zřetelně. Jenže to bychom nesměli být v Česku - v zemi, kde je možné opravdu všechno.