Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Jak asi každý ví, od července zavládne na našich silnicích téměř stanné právo. Nový zákon zavedl drakonické pokuty i za drobné přestupky, skoro za každý poklesek bude následovat udělení trestných bodů a v některých případech hned zákaz řízení. Kromě toho posílí i pravomoci městské policie, na což se někteří ostří hoši od MP nepředstavitelně těší. Otázka tedy zní: kdo bude za rok usedat za volant?
...kterým někdo sebral hračku. A neváhají si vzít děti jako rukojmí. Na protest proti neschválení zákona o kinematografii chtějí bojkotovat účast na zlínském festivalu filmové tvorby pro děti (a někteří i na jiných festivalech a soutěžích). Doufám, že v oblasti softwaru se něčeho podobného nikdy nedočkáme.
Až do včerejška byla licence GPL, podobně jako naprostá většina svobodných i nesvobodných licencí, podle českého práva neplatná, resp. neúčinná (nebylo např. možné soudně zasahovat proti jejímu porušování). To se změnilo se zákonem č. 216/2006 Sb., který novelizuje autorský zákon a zavádí možnost udělovat licenci i bez explicitního uzavření smlouvy.
Je to bohužel tak. Mnozí politici ODS, i když asi nechtěně, svým chováním posilují voličskou základnu Paroubkovy ČSSD. Namísto klasické pravicově orientované volební kampaně se uchylují k věcem, které nové voliče nepřilákají a staré znechutí. A protože je ODS v současnosti jediná aspoň trochu seriózní strana napravo od středu, takovou medvědí službu nesu velice nelibě.
Přidávali jste v poslední době do katalogu Seznamu nějaký odkaz? A přišel vám potvrzovací mail? Tak to buďte rádi - při trochu přísněji nastavené antispamové ochraně se může totiž stát, že bude tato zpráva považována za spam a doručena nebude (nebo ji klient hodí do koše).
Následující text je určen především těm, kdo studují nebo budou studovat na nějaké vysoké škole. Měli by si ho přečíst dřív, než začnou hlasitě nadávat na poměry panující na příslušném zařízení.
Asi se všichni shodneme na tom, že státní správa a samosprávy všech úrovní nesmějí občany nijak nutit k používání výrobků nebo služeb konkrétních firem. Týká se to i datových formátů. Proto by bylo dobře, kdyby existoval zákon, který občany ochrání před vynuceným použitím proprietárních datových formátů.
Francouzský poslanec EP Alain Lamassoure navrhl, že by se mohla vybírat nová evropská daň jednak z SMS, ale také (světe div se) z e-mailů. To ukazuje nejen na nenasytnost evropského aparátu, ale především na míchání se do věcí, kterým člověk absolutně nerozumí, a přesto by o nich chtěl rozhodovat.
Když jsem psal o průzkumu verzí PHP, vypadl na mě ze skříně pořádně velký kostlivec. Sice jsem na něj už dřív pozapomněl, ale nyní mě bude ve spánku strašit. Řeč je o překladu dokumentace k PHP.
UPDATE 12.5.2006: Zde je on-line aktuální česká verze PHP dokumentace. Podrobnosti uvádím na konci textu.
Jak jste si možná všimli, Jakub Vrána (jeden z autorů dokumentace PHP) nyní prostřednictvím svého svého skriptu prolézá český Internet a sbírá informace o verzích serverů - jak samotného HTTP serveru, tak hlavně PHP. Docela se těším na výsledky, protože minulý průzkum dopadl poměrně překvapivě.
Tak jako na minulém MS v hokeji a na letošní olympiádě, i v nyní probíhajícím mistrovství si vsadím na soupeře našeho týmu. I když je (nejen) v našich končinách takové chování považováno prakticky za vlastizradu, je ve skutečnosti velice racionální.
UPDATE 22.5.2006: Na včerejší finále se Švédy jsem si nevsadil. Já blbec...
UPDATE 18.5.2006: Český tým mi udělal radost. Ani mě nemrzí, že jsem přišel o vsazené peníze...
UPDATE 17.5.2006: Už je to tady - vsadil jsem si na Rusko. Zvlášť po včerejším mlhavém výkonu českého týmu pro to mám zvlášť dobrý důvod.
Dnes je již taková situace, že spam není nutné považovat za problém. Na jeho místo se ovšem tlačí nový přízrak, se kterým si ještě užijeme hodně "legrace".
Takové rozhodnutí zaznělo na ministerstvu dopravy. Tím obtížným hmyzem jsou míněni cestující ve vlacích Českých drah. Jak známo, pro ČD není absolutně důležité, kolik pasažérů přepraví (a už vůbec ne, jak jsou spokojeni), nýbrž jen to, jaký objem přepravy si objedná stát, resp. kraje (podle druhu vlaků). A tak v zájmu zkrácení jízdní doby mezi koncovými body budou zrušeny zastávky rychlíků v některých městech.
Když jsem před rokem psal tohle, ještě jsem nevěděl, že o rok později se něco podobného zopakuje. Dnes přinesly sdělovací prostředky informaci o brutálním zákroku proti Kateřině Jacques, kandidátce do sněmovny za Stranu zelených. Pokud se to odehrálo aspoň přibližně tak, jak o tom informují média, jde o bezprecedentní ukázku nesmírného slabošství přítomných policistů.
Občas člověk potřebuje měřit, kolik času spotřebovaly nějaké činnosti (nejen na počítači). Nejlepší je mít na to program, který by měření zajistil. Jenže zatím jsem nenarazil na takový, který by řešil všechny mé potřeby (dosud jsem používal KArm, ale tomu některé důležité vlastnosti chyběly). Proto bylo nejjednodušší...
Celou dobu, co bloguji na tomto serveru, pozoruji jednu zajímavou věc. A to zcela odlišný přístup různých vyhledávačů, zejména Googlu a Seznamu. Pokud si nechám vyhledat nějaké slovní spojení (příp. i samostatné slovo, pokud nepatří k těm hodně obecným) z titulku blogového zápisu, Google vrátí odkaz na tento zápis na jednom z prvních míst (pokud už ne jako úplně první), kdežto u Seznamu se odkaz objeví až někde v hloubi výsledků (třeba na 5. straně).
Je to malý (nebo i větší) kousek pečiva, většinou přibližně válcovitého tvaru, oválného půdorysu a eliptický v příčném řezu. Vyrábí se z odpalovaného těsta, obvykle se po upečení prokrojí a dovnitř se dá náplň různého druhu. Brioška. Skvost, který zmizel kdesi v propadlišti dějin, ačkoli je to velká škoda.
Jak tak mohu sledovat dosud vydané betaverze Microsoft Internet Exploreru 7, působí na mě poměrně jednoznačným dojmem. A sice, že se více než vydatně čerpalo z Opery, mého oblíbeného browseru. Na tom by nebylo až tolik špatného, nebýt toho, že mnohé neduhy MSIE přetrvaly.
V oblasti automobilové dopravy často slýcháme různé mýty. Některé z nich bych chtěl nyní vyvrátit. A předem říkám - kdo to nechce číst, ať to nečte. Zbytečně by se pak rozčiloval...
Ať bude Microsoft dodávat Windows Vista koncem letošního roku nebo až začátkem příštího, jedna věc je jistá. Na desktopu jednoznačně zvítězí nad GNU/Linuxem. Bohužel. Servery nebo embedded systémy jsou něco jiného, ale na desktopech zatím Linux nemá šanci na větší rozšíření.
...vymyslí lejstro. Když bylo před časem schváleno zrušení školních osnov, zvedla se ve školách vlna nevole. Tehdy jsem měl pocit, že je to jen proto, že zmizí jakási "autorita" a všichni budou muset být odpovědni za to, co a jak učí. Jenže ono je to trochu jinak - nejde jen o zrušení osnov, ale hlavně o nesmyslné kopce byrokracie, které to přináší.
Wildfire je server pro nejlepší IM, tedy XMPP/Jabber. Je napsán v Javě, šířen mj. pod GPL, je prakticky plug&play a spravuje se pohodlně přes webové rozhraní (možno používat i SSL). Má ovšem jednu nevýhodu - doplňků pro něj je málo a nejsou mezi nimi žádné tzv. transporty (brány do jiných služeb). Ovšem nic není ztraceno, cesta existuje - a není složitá.
Tapeta (čili "česky" wallpaper) na ploše okenního systému je velice osobní věc. Prakticky se dá říct: kolik lidí, tolik tapet. Je zajímavé zamyslet se, kdo tam co má, a hlavně proč to tam má. A také jak se to vyvíjí v čase.
Každou chvíli mi někdo říká, že bych mohl vstoupit do politiky. Zejména proto, že tak rád kritizuji (hlavně levicové strany) a pořád říkám, jak bych něco dělal lépe. Ale věci se mají tak, že do politiky rozhodně nepůjdu - mám k tomu řadu důvodů.
Mnozí to určitě znají. Někdy prostě nastane situace, že se něco musí bezpodmínečně dodělat do následujícího dne. A tak se pracuje přes noc. Většinou se to pak opravdu stihne - ale není to žádný med.
Jeden z našich největších poskytovatelů hostingových služeb měl problémy. Velké problémy. V noci ze soboty 8.4. na neděli 9.4.2006 došlo k havárii na jejich poštovním serveru a plný provoz byl obnoven až dnes. A bohužel to nebyl první problém.
Je zajímavé, jak lidem dokáže vadit někdo, kdo často říká pravdu. Byť s řadou názorů a výroků "TJJSTN" nesouhlasím, většinou je to naopak. Ale spíš je to tak, že většina jeho odpůrců ani neřeší obsah vyjádření, jako jeho formu. Jako kdyby bylo tak důležité, jakým způsobem někdo prezentuje své názory.
Dnes ráno mi přišel mail od mých makléřů, společnosti Patria Direct. Pravě spustili - dlouho očekávané - nové internetové obchodní rozhraní. Jedním z lákadel mělo být i odstranění známého omezení MSIE-only. Proto jsem aplikaci okamžitě vyzkoušel, jak v dalších prohlížečích pod Windows, tak hlavně v GNU/Linuxu.
UPDATE 30.5.2006: Situace je nyní ještě lepší - podrobnosti uvádím v posledním odstavci.
V reakci na současnou akci Microsoftu známou pod zkratkou WGA (Windows Genuine Advantage), přišli Linus Torvalds a Richard M. Stallmann s podobným nápadem. Již nyní si můžete stáhnout a zkompilovat modul do jádra, který provede kontrolu vašeho systému a v případě kladného výsledku vám umožní využít speciální výhody LGA. Od jádra verze 2.6.18 bude komponenta součástí oficiálního kernelu. O co jde?
Před časem jsem tu vychvaloval máslo, nyní připomenu výborné vlastnosti jedné rostliny, která nemá na růžích ustláno. Přitom by byla hrubá chyba, kdybychom tiše ignorovali (nebo hlasitě odmítali) to, co nám příroda nabízí.
Po nedávno započaté (a stále probíhající) "Billově inspekci" se poměrně jasně vyprofilovalo několik kategorií uživatelů systému Windows - podle toho, jak na nepříjemnou zprávu o "neoriginalitě" OS zareagovali.
Ještě jednou se vracím k rozhlasovým a televizním poplatkům (o nichž jsem psal již dvakrát - naposledy zde). Před chvílí jsem se totiž dozvěděl docela podstatnou informaci, která bude pravděpodobně znamenat zásadní obrat.
Stránky, jako je například tato, vznikají jako houby po dešti. Někdo je snad považuje za přínosné pro GNU/Linux a free/open-source software, ale podle mého názoru je tomu právě naopak. Mám je za medvědí službu, protože jejich efekt je spíš opačný - odradí případné zájemce od používání svobodného softwaru.
V analýze návštěvnosti modifikovaného screenshotu z Windows se ukázal velký vliv návštěvníků "odjinud" na výsledky zkoumání, především na skladbu OS. Vzápětí se zcela logicky objevil požadavek na výsledky omezené pouze na návštěvníky přicházejících z AbcLinuxu. Byl jsem také zvědavý, proto přináším novou analýzu, tentokrát již očištěnou o "cizí" návštěvníky.
V reakci na jeden příspěvek v diskusi u blogového zápisu Bill Gates opět zasahuje jsem původní screenshot o "neoriginální" instalaci Windows (odkazovaný v jiném zápisu) poněkud upravil. Kdo si ho prohlédl, ví, o čem je řeč. Nyní mě ale napadlo trochu statisticky zpracovat log ze serveru. Výsledky nejsou nezajímavé...
Je to tak - novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích (zákon 348/2005 Sb.) je paskvil. Už to mám potvrzeno i od orgánů nejpovolanějších, tedy ÚOOÚ a ERÚ. Příslušná pasáž zákona se buď mine očekávaným účinkem, a nebo budou hromadně porušována práva na ochranu osobních údajů.
Máme tu další hrozbu svobodě a zdravému rozumu (nejen) na Internetu. V minulých dnech jsme měli možnost se dočíst, že americký soudce A. H. Matz označil Googlův způsob prezentace výsledků vyhledávání obrázků za porušení autorských práv. Dopady tohoto rozhodnutí mohou být nedozírné.
Řada lidí si stěžuje, že se to tu hemží politickými blogovými zápisy. Jenže praxe ukazuje, že právě o politiku a související věci je tu největší zájem. Nevěříte?
V blízké době, snad už ve verzi 2.6.16, by se měla v Linuxu objevit nová technologie pro meziprocesovou komunikaci - TIPC (Transparent InterProcess Communication). Byla navržena hlavně pro počítačové clustery, ale díky svým zajímavým vlastnostem by se mohla prosadit i jinde.
V návaznosti na diskuse ohledně chování programu mount ve vztahu k filesystému ISO 9660 jsem ho rozhodl přesvědčit se, jak to doopravdy je. A je to v podstatě tak, jak jsem si myslel.
Za pekařem přišel zástupce dodavatele elektřiny. "Máme nárok na šestinu z každého rohlíku, který upečete pomocí energie z naší sítě. Vybudovali jsme nákladné elektrárny a distribuční síť, proto nemůžeme připustit, abyste na naší energii snadno vydělával." Že něco takového není možné? Omyl - jen se nejedná o elektřinu a pekaře, nýbrž o datové sítě a serverové služby.
"Filosofie Linuxu" pro mě představuje naprosto konkrétní věci. Je to sice jen můj subjektivní pohled, ale pokud si pod tím někdo nedokáže nic představit, pak já tedy ano...
Slovo solidarita slýcháme (nejen) v dnešní době velice často. Bohužel však v jiném významu, než je ten původní. Skutečný obsah se vytratil, a ze slova se stala prakticky jen pouhý nástroj v souboji politiků. Ke škodě všem.
Všichni to známe. Najednou se zrodí nápad. Přijde bez ohledu na denní či noční dobu, bez ohledu na to, co právě děláme. Máme chuť všeho nechat a hned se pustit do realizace nápadu. Jenže, bohužel, takto se často zrodí kostlivec ve skříni. A vypadne vždy v ten nejnevhodnější moment.
Výjimka na DPH pro bytové stavební práce se prodlužovat nebude, ale daň (ve většině případů) přesto nestoupne. Vláda totiž "vymyslela cestu", jak tomu zabránit. Prostě evropskou direktivu "ochčije" tím, že do oblasti sociálního bydlení, které spadá do nižší sazby, zahrne skoro všechno. Je to další signál občanům: dělejte to jako my, kašlete na pravidla, ochcávejte to!
Čistě ze zvědavosti jsem zkusil, jak bude fungovat prohlížeč Opera Mini na mém veteránovi Siemens S55. Přestože je v přehledu uveden mezi nepodporovanými telefony, nenechal jsem se odradit. Následující řádky nejsou seriózním a objektivním testem, jen popisují mé několikaminutové experimenty s prohlížečem.
S prodloužením výjimek pro nižší DPH na některé služby to nevypadá moc pozitivně. Tak by tedy vláda mohla udělat vůči občanům vstřícné gesto, a snížit daň aspoň tam, kde tomu EU nestojí v cestě. Třeba na kávu - to už totiž slibovala (tehdy ještě Špidlova) vláda před vstupem do EU. A ke snížení následně nedošlo.
Concorde, A380, Quaero - co to má společného? Napovím: megalomanství, huráevropanství, snaha předstihnout a porazit - ale především státní dotace. Ve všech těcho případech (a v mnoha jiných) se jedná o projekty, jejichž cílem je "to Američanům ukázat", bez ohledu na to, kolik státních peněz se do toho nalije. Nejnovější takovou akcí je projekt Quaero. Má to být evropská konkurence Googlu, ale zatím jsou slyšet jen bombastické sliby, kdežto podrobnosti jsou pečlivě utajovány (jak typické pro dotované projekty, že?).
V minulých dnech jsem se zase královsky pobavil. To když odborník na slovo vzatý, ministr dopravy Milan Šimonovský, komentoval závadu u (dnes již nechvalně proslulých) vlaků Pendolino. Věta ve smyslu "to už se po opravě znovu nerozbije, to je chyba v softwaru" mě prostě dostala. My softwaráři víme své...