Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Dozvěděli jsme se, že celých 14 % mobilních telefonů s operačním systémem používá Linux. Zpráva je to sice pozitivní, ale o to více se musíme ptát, proč je výrobci/dovozci nedodávají na náš trh.
Včera ráno si Středočeská energetická vyzkoušela své tradiční hrátky s proudem v síti. Proud chvíli šel, chvíli ne. Co se v těch okamžicích dělo v našem ADSL modemu (Lucent Cellpipe s routerem a 4-portovým switchem), netuším. V každém případě po skončení "orgií" (nebyl jsem přítomen, informace mám jen zprostředkované) modem nefungoval.
Tak už je to tady. S myslí zatemněnou bojem proti teroristům rozstříleli britští policisté nevinného člověka. Jde z toho větší strach než z teroristů samotných.
(Tento příspěvek je velice emotivně zabarvený, je ukázkou toho, jak by to vypadat nemělo.)
Řeči o tom, že "v dnešní době se každý žene jen za penězi", mě dokáží docela vytočit. Lidé se chovají úplně stejně, jako se chovali kdykoli předtím - od doby, kdy si osobují právo se nazývat lidmi (předtím se tak chovali také, jako se tak chovají jiní živočichové). Nezištnost prostě neexistuje, každé vědomé jednání člověka sleduje pouze jeho vlastní prospěch.
Mnozí lidé si nedokáží představit, že by za e-mailovou schránku, webový prostor nebo jiné podobné služby měli platit. Někteří z nich na tyto bezplatné služby často nadávají, jiní jsou spokojeni (často ale jen proto, že nevědí, že mohou mít mnohem víc). Pokud chce člověk něco pro vážné účely (tedy nikoli jen na hraní), služby "zdarma" prostě nemohou vyhovět.
Nedávné teroristické útoky v Londýně byly opět vodou na mlýn těm, kdo chtějí strkat nos do cizí komunikace. Toto, ale i další události (třeba nátlak RIAA, MPAA a dalších organizací na ISP, aby archivovali různé informace a filtrovali data) ve svém důsledku znamená, že mohutně roste význam šifrování. Už dnes je velkým riskem posílat zprávy důvěrnějšího charakteru nezašifrované.
...se bude zadávat pětimiliardová zakázka na nákladní auta pro armádu, která by měla nahradit dosluhující (a přesluhující) "vejtřasky". Ve vzduchu je cítit nejen síra pekelná, ale také zatuchlý pach letounů L159 tiše hnijících ve skladech. Někdo je zkrátka nepoučitelný (nebo dobře zaplacený).
Ve svých předchozích příspěvcích jsem často kritizoval chování státní správy a samosprávy. Často se to týkalo praktické realizace eGovernmentu - elektronická státní správa je podle mě realizována špatně a neefektivně. Protože kritizovat umí každý, chtěl bych nastínit, jaká je moje představa v této oblasti. Pod slovem eGovernment budu (stejně jako česká vláda ve svých prohlášeních) mít na mysli státní správu nejen elektronickou, ale také efektivní.
Problém, jak řešit zakódování národně specifických znaků, se ve výpočetní technice řešil již od dřevních dob (přesněji řečeno od okamžiku, kdy chtěl někdo používat něco víc než holé anglickou abecedu). Pro české znaky se v historii používala mnohá kódování, každé mělo nějaké výhody a nevýhody (na legendární kódování bratří Kamenických si ještě leckdo vzpomene, občas ho ještě někdo použije i dnes). Po postupném vystřídání všeho možného jsem zjistil, že je nejvýhodnější používat UTF-8.
Před několika lety jsem pracoval ve firmě, kde se jako poštovní a groupware systém používala kombinace Lotus Notes/Domino. Už nevím, co to tehdy bylo za verzi, ale pracovalo se s tím výborně a v tehdejší době to nemělo konkurenci. Minulý týden mě napadlo, jak asi tento systém vypadá dnes, a proto jsem se rozhodl vyzkoušet Lotus Notes 7 (což je nejnovější verze, zatím ještě ve stavu BETA). Dočkal jsem se těžkého zklamání.
Informace o tom, že se ČSSD zamlouvá návrh zákona o majetkových přiznáních z dílny KSČM, mě přímo zděsila. Tyto dvě strany mají ve sněmovně většinu, proto mohou (třeba i přes odpor senátu a prezidenta) tento zákon protlačit. Majetková přiznání jsou v principu špatná, a účinný nástroj proti daňové a jiné kriminalitě rozhodně nepředstavují.
Zatím naštěstí nic takového nehrozí, ale návrh schválený poslaneckou sněmovnou je vykročení tímto směrem. Bohužel jsem se zatím nedostal k přesnému znění schváleného ustanovení (server PS PČR se posledních dnech chová velmi podivně), ale jasné je, kam návrh míří. Měl by zakázat "prodej pod cenou" (tedy za nižší cenu, než jsou "výrobní náklady"),zejména v super- a hypermarketech. Pokud by se ale takto postupovalo i dále, na černou listinu se může snadno dostat i svobodný software, protože i ten může být použit naprosto stejným způsobem, jako piva prodávaná po dvou korunách.
Příspěvek tak to je fakt parada.... a následná diskuse mě donutily k tomu, abych se k této problematice také vyjádřil. Mezi lidmi je velmi rozšířená obliba tvrdých, troufám si tvrdit až drakonických trestů. S tím rozhodně nemohu souhlasit...
Přijatá novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích znamená kromě zvýšení poplatků ještě jednu podstatnou změnu. Mělo by se vycházet z principu, že kdo odebírá elektřinu, měl by platit, pokud neprokáže, že televizi/rádio nemá. To není až tak hrozné - zajímavější je jiná věc, která z tohoto principu dělá ementál...
Termín schvalování softwarových patentů v EP se blíží, a bohužel to vypadá, že návrh projde. Šance něco zvrátit není velká, ale bylo by chybou rezignovat na veškeré aktivity v této oblasti. Učinit se dá leccos, já jsem zvolil cestu oslovení poslanců, kteří byli v ČR do EP zvoleni.
Tuhle zásadu si opakuji stále dokola, a stejně to nemá efekt. Stejně mám v časové tísni tendenci pospíchat, výsledek je ale skoro vždy špatný - nestihnu to, a ještě nadělám spoustu škody.
Teď se mohutně řeší (zatím ještě ne úplně jisté) zavedení bodového systému pro přestupky řidičů, tak přidám další dopravní téma. Nebude řeč o kamionech, jak by to z nadpisu mohlo vypadat, ale o něčem úplně jiném - fenomenu zvaném N1. Ukazuje se na něm mnohé.
Ministerstvo dopravy zveřejnilo Základní parametry výběrového řízení na generálního dodavatele systému elektronického mýta, podle kterých by se měl vybírat dodavatel systému. Dokument jsem si přečetl a nestačil se divit.
Dal jsem stahovat DVD image Fedora Core 4, a aby to běželo stále co nejvyšší rychlostí, stahoval jsem z 5 mirrorů najednou (ftp.linux.cz, sunsite.mff.cuni.cz, ultra.linux.cz, ftp.fi.muni.cz, ftp1.skynet.cz).
Pod hlavičkou zajištění našeho dobra, vyšší bezpečnosti, nás chtějí státní orgány stále více sledovat, zaznamenávat a analyzovat. Ani trochu se mi tento vývoj nelíbí. Další posilování bdělého oka státu odmítám i za cenu nižší bezpečnosti.
Včera jsem si v diskusi stěžoval na to, jak stát nejprve podporuje dominantní firmy štědrými zakázkami bez řádné soutěže, a pak jim ukládá podivná regulační opatření. To jsem ale nevěděl, že nový ministr zemědělství ihned po svém nástupu do funkce přidělil Českému Telecomu zakázku, která je učebnicovým příkladem toho, jak se to nemá dělat. Prostě: další Indoš, tentokrát v zeleném.
Byl bych rád, kdyby GNU/Linux doznal mnohem většího rozšíření po světě, než jaké je teď. Výčet jeho dobrých vlastností by byl velmi dlouhý, a to přesto, že každý vidí jako podstatné výhody něco trochu jiného. Proto bych chtěl upozornit naopak na ty problematické vlastnosti, přesněji řečeno ty, které jako problematické vidím já.
Právě tohle přání vyslovuje tiše i nahlas nemalá část našich spoluobčanů. Dokud jde jen o slova, jsem klidný. Když se toho ale někdo chopí, aby to přeměnil v činy, začíná mi běhat mráz po zádech.
Pokračuji v mé oblíbené kategorizaci - tentokrát přijde řada na "free software komunitu", za jejíž členy považuji všechny, kdo nějakým způsobem dobrovolně přispívají k rozvoji svobodného softwaru.
...křikl ministr na řidiče, a ten poslušně přišlápl plynový pedál k podlaze. Ať se ale snažil sebevíc, ministrovy vlasy mohly vlát maximálně od špatně nastavené klimatizace. Okna byla totiž zavřená. Blížila se křižovatka a na semaforu před ní svítilo červené světlo.
Stát mohutně vytáhl proti bankám a jejich vysokým poplatkům. Na ministerstvu financí se následně zrodil návrh, čemu všemu by se banky měly podřídit. Některé návrhy jsou relativně přijatelné (lhůty při změnách ceníku apod.), některé dost kontroverzní (trvalé číslo účtu, přestupní servis...) a z některých mi běhá mráz po zádech (jednotná terminologie). Proč se mi to nelíbí? Hned vysvětlím...
Už jsem dlouho nikoho nekategorizoval, nějak se mi po tom stýská. Zejména včerejší zážitky z českých silnic mě inspirovaly k rozdělení těch, kteří se na silnici chovají jako "prasata" (skutečným prasatům, která rád pojídám v podobě řízků, se tímto omlouvám), a jejich vozidel.
Předevčírem jsem se zúčastnil druhého výročí otevření královéhradecké čajovny. Oslava měla hlavní téma "význam čaje pro utužování těla i ducha". Přináším několik fotografií (včetně komentářů) z této akce.
Francouzi dnes hlasují v referendu o "evropské ústavě". V dohledné době to čeká i nás. Je jen na nás, jak se rozhodneme, ale rád bych zdůraznil, že je i jiná volba, než hodit do urny lístek s nápisem "ANO".
Proprietární software má, kromě jasných nevýhod, také své pozitivní stránky. Proto ho nelze zcela jednoznačně zavrhovat, jeho existence, paralelně se svobodným softwarem, je naprosto v pořádku.
Je příjemné alokovat si více paměti, než je k dispozici. Na druhou stranu, má to dost nepříjemná úskalí. Mnohokrát jsem o tom přemýšlel, ptal jsem se řady lidí na jejich názor, ale jisté zůstává jenom jedno - je to záležitost vysoce kontroverzní.
Po nedávné pozitivní zprávě jedna smutná. Zákon, umožňující vyvlastnění majetku menšinových akcionářů bohužel úspěšně završil schvalovací proces. Do naší legislativy se dostává element, který je bezprecedentním pošlapáním ochrany soukromého majetku, a současně porušením pravidla rovnosti před zákonem.
Často rozšířeným omylem (nebo i záměrnou lží) je tvrzení, že kdo nelegálně používá program, nezpůsobuje škodu, neboť by si program nikdy nekoupil. Tak to ale není. Nelegální použití působí značné škody.
Během schvalování zákona o elektronických komunikacích zanikla v bouři emotivních diskusí jedna relativně drobná změna, která však přináší zcela zásadní průlom - a to v pozitivním slova smyslu.
Používám různé webové prohlížeče, ale zcela jednoznačně jsem si oblíbil Operu. Přestože to není free software, má na GNU/Linuxu své místo.
Velice často se setkáváme s tím, že někdo označuje licenci GPL (a podobné licence) za komunismus. Někdo na tom dokonce ukazuje, že komunismus může fungovat. Tak to ovšem není - i přes společné znaky je GPL komunismu na hony vzdálena.
Ještě vám nepřišel? Nezoufejte, třeba vám potvrzení o členství v "elitním klubu" dlužníků ČT teprve přijde. A bude to s překvapením...
Už jsem zase slyšel o zbytečnosti používání ICMP, včetně doporučení všechen ICMP provoz na firewallu zablokovat. Kdy už "odborníci" začnou přemýšlet...
Dnes jsem si přečetl zprávu o žalobě na zrušení platnosti licence GPL v USA. Opět se (jako obvykle) nemohu vyhnout úvahám, jak vypadá svoboda a co je ochrana soukromého majetku. Občas si připadám, že sedíme na sudu s prachem, s odjištěným granátem v ruce.
V minulých dnech jsem procházel ceníky různých ISP, s cílem zjistit, jaké připojení by bylo pro mé příbuzenstvo nejvýhodnější. A nemohl jsem si nevšimnout zajímavé věci: někteří ISP podnikatele doslova "dřou z kůže".
"Pokojné shromáždění na Letné, pořádané Komunistickou stranou Československa k příležitosti Svátku práce, se pokusilo narušit několik agentů-provokatérů nasazených západními tajnými službami za účelem rozvracení socialistického zřízení v naší republice. Na pokyn předsedy ÚV KSČ proti narušitelům zasáhli příslušníci Veřejné bezpečnosti ve spolupráci s několika příslušníky Státní bezpečnosti a obnovili pořádek. Ministr vnitra odsoudil čin narušitelů a pochválil práci příslušníků Sboru národní bezpečnosti."
Hlavně v poslední době se hodně často objevuje názor, že pouze software pod GPL je dostatečně svobodný. Ale tak jednoduché to rozhodně není, ona totiž ani není jen jediná svoboda.
Po posledním cenovém rozhodnutí ČTÚ se ozvaly hlasy, že bylo chybou nezahrnout do regulovaných cen také datové služby. Nejen že takové názory nesdílím, ale naopak navrhuji rovnou zrušení univerzální služby jako takové a i dalších regulací, které telekomunikačnímu trhu nepomáhají.
...nebo vynález kola zněla slova ve včerejší reportáži o Internetu po elektrické rozvodné síti. V Pražské energetice to vyzkoušeli, a - světe div se - ono to funguje!
Po napsání příspěvku o problémech při výměně řidičských průkazů jsem poslal na ministerstvo dopravy dotaz, proč si formulář nelze stáhnout z webu. Po dlouhé době ministerstvo konečně odpovědělo...
Odpůrci Javy velice často používají argument, že Java je "příšerně pomalá". Léta proti tomuto nařčení bojuji, ale nikdy jsem za tu dobu nezměřil, jak to ve skutečnosti je (publikované studie jsou jednou tak a jednou onak - podle toho, co chce ten který autor zrovna prokázat). Až nyní...
Moje oblíbená písnička bratří Ebenů mě inspirovala k tomu, abych sepsal přehled fází, kterými prochází každý realizovaný (zdaleka nejen softwarový) projekt. Budu vycházet výhradně z poznatků z reálného světa.
Všichni už jistě četli předvčerejší Neglosu o Neinternetu od Františka Fuky. Ta představa je tak děsivá, že ji nelze nechat bez povšimnutí.
Nějak se mi to škatulkování zalíbilo, proto nyní sáhnu přímo do lví klece. Někteří účastníci diskusí (zdaleka nejen na Abclinuxu.cz) si o to totiž přímo koledují.
Kvůli harmonizaci s Evropskou unií nás čeká výměna řidičských průkazů (tedy jen těch vydaných do konce roku 2000, ale těch je většina). Odklad není příliš pravděpodobný. A na tomto příkladu se můžeme názorně přesvědčit, jak vypadá eGovernment v pojetí české vlády.