Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Již nejednou se tu objevily blogové zápisy o tom, jak je Aukro špatné a že je lepší používat eBay nebo něco úplně jiného. Osobně mám s Aukrem zkušenosti veskrze dobré, jen bych chtěl připomenout několik nešvarů, se kterými se lze na Aukru setkat (ale které mají obecnější charakter a mohou se - případně s různými obměnami - vyskytovat obecně na jakýchkoli podobných serverech).
Včera se v restauraci The PUB konala Paranoidní neděle. O co šlo? O pivo (a jiné nápoje), ale především o nenásilný boj proti cenzuře, špiclování, nesmyslným zákazům a tak podobně.
Ministerstvo dopravy připravuje (pokolikáté už?) možnost, aby si každý mohl ve větší či menší míře vybrat, co bude mít na registrační značce auta. Tyto nápady považuji za zvrhlé, mnohem více mi vyhovuje současný stav.
Nainstaloval jsem si na notebook zbrusu novou verzi své oblíbené distribuce - openSUSE 11.3. A bohužel musím konstatovat, že dlouhodobé problémy přetrvávají.
Existuje nemálo lidí, kteří zastávají názor, že by v některých případech neměl být odpovědný za to, co z vlastní vůle a při plném vědomí dělá - a že by za jeho činy měl nést odpovědnost někdo jiný. Mívá to různé podoby (o některých už jsem psal dřív), jednou z nich je nový hit nazývaný „absolutní odpovědnost“.
Neuvěřitelné se stalo skutkem. Na včerejší mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny sice opět neprošlo několik populistických návrhů (jako již notoricky známé "třinácté důchody"), zato ale poslanci odhlasovali něco, co málokdo čekal. Zrušili si totiž většinu své poslanecké imunity.
Je mi jasné, že na tomto serveru jsou ochranné známky oblíbené zhruba stejně jako patenty. Nicméně si myslím, že by se někomu mohly hodit zkušenosti s tím, jak se ochranná známka registruje.
Jak asi leckdo ví, včera se v Praze konal sraz ABC Linuxu. Koho by zajímalo, jak to tam vypadalo, přináším pár fotek.
Zkusil jsem si nainstalovat poštovního klienta Mozilla Thunderbird 3.0 a kromě řady příjemných věcí je i dost takových, za které bych skoro vraždil. Důvody k tomu jsou opravdu silné.
Fungování Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nikdy nebylo zrovna "košer" (stačí vzpomenout na udělení licence televizi Nova a na to, co se dělo potom). Nicméně to, co se stalo nedávno, už opravdu přerostlo všechny meze. Je čas zcela zásadním způsobem změnit systém udílení rozhlasových a televizních licencí.
Už je to jasné. Zcela dle očekávání bylo rozhodnuto, že se do pražského metra vrátí turnikety. Byla na ně vypsána soutěž - plný provoz má začít v roce 2012, předpokládaná cena (za instalaci a neupřesněnou dobu provozu) by měla být 3,5 miliardy Kč.
Dnes jsou datové schránky horké téma, takže i já přispěju se svou trochu do mlýna. Protože jsem podal v souvislosti s ISDS trestní oznámení, bude se to týkat samozřejmě těchto věcí.
Tak mám v poslední době pocit, že mnoho webů tak nějak "tuctovatí". Jak že takový tuctový web vypadá? Takhle. Ano, právě Aukro nedávno odhodilo osobitý, dobře identifikovatelný vzhled a nasadilo místo něj něco, co si člověk snadno splete s mnoha jinými weby - často takovými, které používají výchozí šablony některých CMS.
Nevěříte? Zeptejte se strejdy Googla. Ten vám řekne nejen tohle, ale i haldu jiných zajímavých věcí.
Webový prohlížeč Windows Internet Explorer 7 masivně mizí z počítačů a je nahrazován novější verzí 8. Je to dobře, verze 7 byla v podstatě nedodělek - i když vyšla po tolika letech od verze 6, obsahovala mnoho starých chyb, které byly definitivně odstraněny až ve verzi 8.
Společnost Škoda Auto oznámila, že umožní zákazníkům, aby si při koupi vybrali motor, který budou chtít nainstalovat. Kromě motorů koncernu Volkswagen bude možno zvolit motory Ford, Renault, PSA, Toyota nebo Hyundai. Automobilka tak vyhověla požadavkům Evropské komise, aby zákazníci nebyli nuceni využívat pouze motory vyráběné koncernem, do kterého Škoda patří.
Pohár trpělivosti přetekl. Těch "kopanců" v souvislosti s ISDS už bylo nějak moc, takže je čas na trochu ráznější krok. Připravil jsem draft trestního oznámení, které hodlám podat. Prosím o věcné (případně formální) připomínky. Děkuji za připomínky k draftu, právě jsem odeslal upravenou verzi na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Nyní zbývá jen doufat, že k tomu orgány činné v trestním řízení přistoupí skutečně zodpovědně a že bude celá záležitost důkladně vyšetřena.
Potřeboval jsem si napsat malou aplikaci v C++, proto jsem se - vzhledem k nedávným diskusím o vývojových prostředích - rozhodl po mnoha měsících dát příležitost Eclipse IDE, abych zjistil, zda již někdejší problémy nejsou minulostí. Bohužel, nejsou...
Odposlechy se zvolna dostaly na rozcestí. V klasické podobě jsou čím dál méně účinné. Brzy nastane chvíle klíčového rozhodnutí. Rozhodnutí, zda vykročíme směrem k udržení svobod nebo k Velkému bratrovi.
I to nejhorší peklo občas zamrzne. Sice jsem vždycky tvrdil, že do politiky nikdy nepůjdu (podobně, jako jsem tvrdil, že nebudu blogovat), začínám uvažovat o změně postoje. Ne, nikterak to nesouvisí s vaječnou kampaní... (UPDATE 24.6.2009)
Podle statistiky Toplistu již delší dobu klesá podíl Internet Exploreru 7. Na jeho místo se částečně vrací velmi obstarožní IE 6. Co se to vlastně děje?
Dnes si trochu zahraji na věštce a zkusím předpovědět, jak bude vypadat prvních 30 dní, kdy bude ve své funkci nový ministr zdravotnictví David Rath. Že nebude? Ale bude, všechno tomu zatím nasvědčuje. A znovu opakuji, kdo to nechce číst, ať si radši tento článek ani neotvírá.
Někdy na přelomu roku jsem si všiml, že se Ministerstvo financí "pochlapilo" a začíná svá elektronická podání převádět do platformově nezávislé podoby (ve smyslu "nezávislé na prohlížeči a operačním systému"). První bylo podání obecné písemnosti, vzápětí následovala daň z přidané hodnoty (počínaje obdobími roku 2009). Nyní proto nastal čas vyzkoušet, do jaké míry je to funkční.
Kdo se chystá pořídit si software Helios Red a už se kvůli tomu připravuje sáhnout do peněženky pro peníze na licenci Windows, ať ještě chvíli počká a přečte si následující řádky. UPDATE 30.4.2009: Původní hodnocení "ve Vistě nefunguje" bylo změněno na "vyžaduje zvláštní práva". Podrobnosti uvádím dále v textu.
Je to tady - Francouzský parlament schválil pravidlo "třikrát a dost" - bude se bez soudu popravovat. Tedy ne doopravdy, jen internetově. Kdo bude podezřelý z porušování autorských práv (zdůrazňuji "podezřelý", protože mu nebude soudně prokázána vina), bude odstřižen od Internetu. UPDATE: Podle aktuálních informací byl návrh na "elektronickou gilotinu" zatím odmítnut, přestože výše odkazovaný zdroj dopoledne tvrdil opak. Jak to vypadá, není všem dnům konec a návrh se jako bumerang brzy vrátí znovu, zřejmě v mírně přepracované podobě.
Duben je měsíc čeho? No přece bezpečnosti silničního provozu! Vítejte proto u dalšího dílo Automýtů, tentokrát se bude týkat různých věcí okolo zacházení s autem.
Linus Torvalds učinil poměrně překvapivý krok - přednesl svoji (dosud pečlivě utajovanou) koncepci jádra 2.8. Na vlastním vývoji by se mělo začít co nejdřív. Linux řady 2.8 by se měl především oprostit od starého kódu a jít cestou "nejlepší volby".
K nedávné zprávičce o tom, co všechno nepřináší nová verze Windows Internet Exploreru, je potřeba přidat ještě jednu důležitou informaci. Kdo používá internetové bankovnictví Komerční banky, ať na tento prohlížeč zapomene - v tuto chvíli v něm bankovnictví nefunguje. Situace se tedy oproti dřívějšku obrátila. Uživatelé prohlížeče od Microsoftu se zde dostali na vedlejší kolej.
Dnešním dnem vypršela lhůta, během které se mohl Evropský parlament postavit proti návrhu směrnice, která postupně zakáže všechny žárovky pro běžné svícení. EP nechal směrnici projít - ostatně už 17.2.2009 jeho Výbor pro životní prostředí neschválil zablokování směrnice, když pro toto zablokování hlasovalo jen 14 poslanců, zatímco proti jich bylo 44. Pokud je toto ukázka toho, jak bude situace v EU vypadat i u dalších takových návrhů, máme se na co těšit.
Mistrovství světa v klasickém lyžování poměrně dobře nastínilo, jak by vypadaly Olympijské hry v českém podání. Doufám, že si každý uvědomí, jak by taková ryze česká Olympiáda dopadla.
Nedá se nic dělat, je to prostě fakt. Těžko člověk hledá lepší referenční dokumentaci, než je ta, která je součástí MSDN. Zejména pokud potřebuji něco z JavaScriptu a DOM, je MSDN naprosto bezkonkurenční.
Senát poslal do sněmovny návrh, který je sice předkládán jako zákaz internetového sázení, ale kromě toho také zavádí pro ISP povinnost blokovat některé druhy stránek - konkrétně internetové sázky, veškeré porno a stránky nabízející "jiné zakázané služby" (včetně reklamy na ně).
V diskusích u místních blogů se může člověk dočíst leccos. Mnohdy mají výlevy diskutérů takové grády, že by to překonalo i elitu českých politiků kombinovaných s dlaždičskou partou. Zatím se tu ale naštěstí nestalo, že by někdo chtěl spory z blogových diskusí řešit právní cestou. Ne tak na Respektu, což je jinak místo, kde se vedou velmi kultivované diskuse...
Program top
(nebo jeho vylepšenou variantu htop
) asi každý zná. Ovšem programů, které mají podobný název (a do značné míry i chování), je více. A všechny jsou užitečné.
Kdo používá internetové bankovnictví Komerční banky, měl možnost si přečíst zajímavou informaci. Ano, je to tak - banka, která ještě nedávno nepodporovala jiné prohlížeče než Internet Explorer, tyto prohlížeče nyní doporučuje, resp. zdůrazňuje plnou funkčnost bankovnictví v těchto prohlížečích.
Právě byla zprovozněna veřejná webová "mapa nehodovosti" na českých silnicích. Nápad je to samozřejmě skvělý (spíš je potřeba se ptát, proč to přišlo tak pozdě), ovšem provedení webu je takové, že člověk neví, jestli se smát nebo brečet. Není nad to udělat tomu pořádnou reklamu v médiích, aby se pak člověk dočkal jen škály různých chybových hlášení, protože je server přinejmenším silně přetížený.
Prostřednictvím zprávičky se tu objevil názor, že s novým trestním zákoníkem budou moci být admini (správci sítí, serverů apod.) potrestáni vězením, když se dopustí chyby. Tento názor není správný. Přestože nepovažuji za příliš dobrý nápad takto trestat (byť hrubou) nedbalost adminů, není to rozhodně tak horké, jak si někteří lidé myslí.
Nedávno jsem psal o tom, že jsem si pořídil elektronický podpis od České pošty. To jsem ale ještě nevěděl, že to bude mít policejní dohru. Česká pošta totiž ztratila část dokumentů souvisejících s pořízením elektronického podpisu (nejen mého, ale i mnoha dalších lidí). Může mít člověk důvěru v to, že nedojde ke zneužití jeho elektronického podpisu získaného od České pošty nebo k nějaké jiné krajně nepříjemné věci?
Už jsou to skoro dva roky, co jsem napsal poslední díl seriálu Automýty. Protože je poptávka po nových dílech, budu v psaní pokračovat. Tady je tedy další díl - tentokrát o kamionech.
Jak asi leckdo ví, kromě blogu tady na abíčku mám také blog na serveru časopisu Respekt. Když jsem včera na stránku blogů Respektu vstoupil, byl jsem zralý na resuscitaci. Co má, k čertu, tohle být? Kdo co provedl s našimi blogy?
Výraznější přítomnost oranžové barvy na mapě českých krajů jsem, podobně jako asi většina lidí, očekával. Nečekal jsem ale, že to bude takový "nářez", jaký to je. Už se tu o tom diskutovalo dost, proto obecné záležitosti nechám stranou a vypíchnu spíš některé zajímavé věci.
Zřejmě už je to tak delší dobu a jen jsem si to neuvědomoval, takže jsem si všiml až nyní. Ale stručně řečeno: vyhledávač Google dokáže v dotazu rozpoznat některé zkratky a vyhledávat i podle celých názvů, ale i naopak (hledat ve zkratkách podle příslušných názvů).
Kampaň s drsnými videoklipy, které mají zapůsobit na řidiče, kteří prasí, právě odstartovala. Nebyli bychom ovšem v Česku, aby všechno fungovalo hned od začátku, že...
Přesně takovým dojmem na mě zapůsobilo sdělení mluvčího Českých drah, kterým argumentoval, proč ČD zatím neinstalují ve větší míře moderní automaty pro prodej jízdenek.
Věděli jste, že i zvukaři mají svou autorskou organizaci? Já ne, a dozvěděl jsem se to teprve dnes. Jmenuje se OAZA. Netrpělivě očekávám, kdy tu bude například ochranný svaz bedňáků či topičů v nahrávacích studiích a kdy bude každý z těchto svazů požadovat nějaké výpalné.
Přečetl jsem si Scheißumweltplakettenstory a také Chcete iPhone?, a dostavila se inspirace k té správné volbě. A hned vysvětlím co a jak.
Lidstvo opět pokročilo o něco blíže k životu jako ve zlých snech. Ve známé čtvrti Manhattan města New York bude nasazen systém pro sledování pohybu vozidel. Lze očekávat, že pokud se systém "osvědčí" zde, bude později nasazen v mnohem masovějším měřítku. (UPDATE 22.8.2008)